õigusabi ja inkasso

Lisaks inkasso, võlgade, nõuete jms. kohta.

By juuli 9, 2020 august 5th, 2020 No Comments

Mida ma peaksin teadma võlamenetluse kohta?

Võlg on kõige kurikuulsam sõna, mida me kõik soovime vältida. Paraku, ei õnnestu võlgade vältimine ühel või teisel põhjusel kümnetel tuhandetel eestlastel iga aasta. Võlad tähendavad aga seda, et peatselt koputab uksele võlamenetlus.

Võlamenetlust ei taha keegi, aga kui on tekkinud võlgnevus laenuandja ees, ei saa seda enam vältida.

Alljärgnevalt anname kiire ja lihtsa ülevaate kõige olulisematest punktidest, mida sa peaksid teadma võlamenetluse kohta eriti siis, kui sul on võla tekkimisoht või kui esimesed võlanõuded on juba sinuni jõudnud.

Kui ruttu võib hakata võlgu sisse nõudma?

Kui sa võtsid laenu, aga ootamatult hilineb sissetulev raha pangakontole ja sa saad teha ülekande laenu maksega alles nädal aega pärast laenumakse tähtaega. Kas nüüd hakatakse kohe agaralt võlga sisse nõudma?

Kuigi inkassosse või kohtusse andmist ei tasu veel karta, siis suure tõenäosusega võid 7 päeva pärast juba võlateate saada. Võlateate saatmise aeg oleneb laenuandjast ja sellest, kuidas sa ise võla tekkimisel tegutsed. Kuid sellest hoolimata on laenuandjal õigus küsida viivist kohe kui makse tasumisega on viivitatud üle ühe päeva.

Võlaõigusseaduse § 113 sätestab viivise küsimise õiguse, mille lõike 1 kohaselt on rahalise kohustuse täitmise viivitamise korral õigus nõuda viivist. Viivise määraks on Euroopa Keskpanga viimane intressimäär enne 1. jaanuari ja 1. juulit ja sellele lisandub 7% aastas.

Seega, kulgeb võla sissenõudmine üldiselt järgnevalt: 

  • kui sa hilined isegi ainult ühe päeva, hakkab jooksma viivis ja see jookseb seni, kuni oled oma kohustuse ehk võlamakse tasunud;
  • Juba ühe päeva pärast võib laenuandja sulle saata teate näiteks e-posti teel, makse meeldetuletamiseks. See oleneb ettevõttest – mõni ei pruugi välja teha enne, kui on nt 7 päeva möödunud;
  • Samuti võid saada ka meeldetuletuskiri posti teel. Kõigepealt saadetakse üks tasuta meeldetuletus ning seejärel on laenuandjal õigus saata 1 tasuline meeldetuletuskiri, mille eest võidakse küsida maksimaalselt 5 eurot;
  • kui sa ei tasu summat ära ka siis, on laenuandjal õigus leping üles öelda ning anda see üle inkassole (või mõnele muule poolele, kes asjaga edasi tegeleb).

Inkasso poole võidakse pöörduda üsna kiirelt, eriti, kui sinu poolt ei tule ühtegi selgitust ega teadet. See aga tähendab, et sind võidakse kanda maksehäirete registrisse ja anda isegi kohtusse.

Mida teha võlateavituste korral?

Nagu eelnevalt mainitud, väljastavad laenuandjad üsna kiirelt võlateavitusi, mis tuletavad meelde võetud kohustust. Seaduse järgi võib sellise teavituse eest küsida kuni 5 eurot, mitte rohkem. Sealjuures peavad laenuandjad saatma esimese teavituse tasuta.

.

Tänu seadusmuudatustele ei pea enam muretsema, et sissenõudmiskulud kasvaksid üle pea. Aga see ei tähenda, et sa võiksid meeldetuletusi lihtsalt nö „üle lasta“. Võlateavitused ei ole lihtsalt ahju küttematerjaliks loodud, vaid indikeerivad tõsist probleemi – sul on veidi mädanema läinud laen õlgadel.

Mida teha siis kui saad võlateavituse?

Nii sinu käitumine kui ka laenuandja suhtumine võivad määrata selle, kas võlast saab pikaks veniv kohtusaaga ja probleemide allikas. Kuigi laenuandja suhtumist ei saa sa oluliselt mõjutada, siis enamikel juhtudel on otsustav faktor, kuidas sa käitud pärast esimese võlateate saamist.

Alustuseks ei tohi pista pead liiva alla nagu jaanalind. EI TOHIKS peida end kirjade eest. EI TOHIKS ignoreeri telefonikõnesid. EI TOHIKS kustuta kirju ega viska neid ahju.

Olenemata sellest kui halb su rahaline seis ka poleks – isegi, kui sul ei ole raha leiva ostmiseks – saada laenuandjale vastus ja anna endast märku. Suhtle laenuandjaga. Just nii lihtne see ongi.

Kui teavituste eest põgeneda ja tuimalt igat meeldetuletust laenuandja poolt ignoreerida, siis võid jätta endast mulje kui petturist, kellel ei olnudki eesmärki laenu ausalt tasuda. Mida sa ise arvaksid, kui oled kellelegi raha laenanud ja sulle ei maksta seda tagasi ning tagatipuks ei saa sa ka inimesega ühendust?

Selle asemel, et vaikselt istuda ja loota, et makse ära tehakse, annab laenuandja lihtsalt lepingu üle inkassole ning võid uskuda, et inkasso ei ole kannatlik võla sissenõudmisel, vaid pöördub kohe kohtusse, kui sa asjaga ei tegele.

Seega räägi kohe võlateavituse kätte saamisel otse laenuandjaga. Selgita talle oma olukorda ning seda, miks sa ei saanud laenumakset õigel ajal teha. Äkki pidid sa ostma ootamatult talverehvid, et tööle sõita libeda teega? Võib-olla jäi pereliige haigeks ja pidid tegema ennenägematuid väljaminekuid ravimite ostmiseks? Võib-olla hindasid sa oma igakuiseid väljaminekuid üle laenu võtmisel. Misiganes põhjus ka ei oleks, räägi sellest. Ka laenufirmas töötavad inimesed ja nad saavad aru või vähemalt saavad arvestada, kuidas oleks reaalne jätkata.

Kui käitud laenuandjaga ausalt, siis on väga tõenäoline, et saad kokku leppida maksepuhkuse või üle vaadata maksegraafikut ning seda kohandada. Peamine on vältida laenuandja pimeduses hoidmist.

VÕS § 102 kohaselt on võlgnikul teatamiskohustus. See tähendab, et kui sa saad teada mingist põhjusest, mistõttu sa ei saa kohustust korrektselt täita, oled kohustatud kohe sellest teavitama võlausaldajat.

Laenuvõlgade menetluse esimene samm: maksekäsu kiirmenetlus

Kohtu kaudu laenuvõlgade menetlemine käib pisut teisiti. Nimelt esitatakse kõigepealt maksekäsu kiirmenetlus. See on ilma hagita kiire menetlus, mille korral ei toimu kohtus istungit ning protsessi kulud on väiksemad.

Maksekäsu kiirmenetlusega on võimalik välja mõista nõudeid, mis on alla 6400 euro väärtuses. Maksekäsu kiirmenetlus köib läbi e-toimiku, seega on kogu protsess digitaalne.

Maksekäsu kiirmenetluse avalduse esitamise järgselt lahendab kohus selle 10 päeva jooksul ning saadab võlgnikule avalduse, mille kaudu on võimalik esitada vastuväidet.

Leave a Reply